Bieg Papieski

Historia sportu koszalińskiego. Sylwetki, legendy, wydarzenia.
Krzysztof
Administrator
Posty: 800
Rejestracja: 26 paź 2008, 22:18
Lokalizacja: Koszalin

Re: Bieg Papieski

Post autor: Krzysztof » 17 wrz 2015, 12:58

BIEGI PAPIESKIE

(1992) I BIEG PAPIESKI. W ostatnią sobotę maja 1992 roku przed Seminarium zgromadziło się 68 biegaczy, w tym 3 kobiety i grupa niepełnosprawnych. Po Mszy św. i honorowym strzale ks. biskupa seniora Ignacego Jeża, wyruszyli na trasę I Biegu Papieskiego. Obok Józefa Niekrasza, prezesa Klubu Biegacza w Koszalinie, biegł długodystansowiec Andrzej Witczak, który zajął I miejsce. Na mecie wszyscy byli przyjmowani gorącymi oklaskami, były pamiątkowe dyplomy i medale.

(1993) II BIEG PAPIESKI. Rok później o tej samej porze, w strugach ulewnego deszczu wystartowało tylko 47 osób, w tym 5 kobiet. Pozostali, wcześniej zgłoszeni, w ostatniej chwili wycofali się ze względu na pogodę. Jako pierwszy linię mety przy kościele Ducha Św. przebył Andrzej Szaranowicz ze Słupska.

(1994) III BIEG PAPIESKI zgromadził w ostatnią sobotę maja 1994 roku, na starcie pod Seminarium w Wilkowie, ponad 70 osób, w tym 7 kobiet i kilku niepełnosprawnych. Bieg odbywał się w ramach Dni Koszalina. „Goniec Pomorski” zamieścił obszerną informację, w której m. in. napisano: „W tym roku, a może i w latach następnych, impreza ta będzie potraktowana nieco szerzej niż poprzednio. Pragniemy, aby przybrała ona charakter regionalny, a nawet ogólnopolski - jest zgłoszona do kalendarza imprez biegowych w kraju”. Jak zwykle honorowym starterem był ks. biskup senior Ignacy Jeż. Pogoda dopisała, organizacja również. Tym razem zwycięzcą był Waldemar Lisicki z Gdyni. Oprócz biegu wszystkim chętnym zaproponowano też marszo-bieg, spod katedry, poprzez Górę Chełmską na Plac Papieski. Wprowadzono również dodatkowe atrakcje: rywalizowały ze sobą nie tylko osoby indywidualne, ale również poszczególne grupy społeczne: wojsko, policja, duchowieństwo, nauczyciele, służba zdrowia i inne. Nagrody dla konkretnych grup fundowały odpowiednie resorty lub jednostki organizacyjne. Na Placu Papieskim odbywały się krótkie biegi dla dzieci i młodzieży, wyścigi rowerowe, puszczanie latawców i inne atrakcje festynowe.

(1995) IV BIEG PAPIESKI. W ostatni weekend maja 1995 roku Głos Pomorza opublikował oświadczenie Józka, w którym z przykrością zawiadamiał on, że planowany na ten dzień IV Bieg Papieski nie odbędzie się. Napisał również, że zamierza w tym dniu przebiec pamiętną trasę, by w ten sposób uczcić IV rocznicę pobytu naszego Wielkiego Rodaka w Koszalinie. Zaprosił zainteresowanych na godz. 12.00 pod Wyższe Seminarium Duchowne. Jego myślą przewodnią tej pielgrzymki biegowej było hasło sprzed czterech lat: "Bogu dziękujcie... Ducha nie gaście!". Gazetka parafialna Nasze Życie z datą 1.VI. napisała: "IV rocznica Pielgrzymki Ojca Świętego do Koszalina i do naszego kościoła. Oprócz zachęty do uczestnictwa we Mszy świętej i Komunii - niczym szczególnym tej rocznicy nie podkreśliliśmy. Tradycyjny już Bieg Szlakiem Papieża przygotowywany z okazji Dni Koszalina w tym roku nie odbył się. Miasto, a raczej jego Zarząd w "walce o stołki" nie miał czasu ma takie "drobiazgi". Pan Józef Niekrasz w proteście samotnie przebiegł 12 kilometrową trasę". Na mecie witany był gromkimi brawami najbliższej rodziny i znajomych.

(1996) V BIEG SZLAKIEM JANA PAWŁA II zorganizowany był w ramach obchodów 730-lecia nadanie praw miejskich Koszalinowi. Miał uroczystą oprawę, Urząd Miejski i Kuria Biskupia były organizatorami imprezy, połączonej z festynem sportowo-rekreacyjnym dla dzieci i młodzieży. W biegu wzięło udział 53 zawodników, w tym 5 osób niepełnosprawnych. Mimo niesprzyjającej aury wielu koszalinian kibicowało zawodnikom. Dyplomy i puchary wręczał zwycięzcom prezydent miasta Antoni Grzechowski i wiceprezydent Mikołaj Kobus. Najlepszym był maratończyk - Piotr Pobłocki. Po biegu wszyscy mogli zregenerować siły gorącą grochówką, prosto z żołnierskiej kuchni.

(1997) Bieg nie odbył się.

(1998) VI BIEG PAPIESKI (23 maja) ściągnął ponad 200 biegaczy z Polski. Honorowymi starterami są: bp Marian Gołębiewski i prezydent Antoni Grzechowski. Honorowym gościem był Zdzisław Krzyszkowiak - były mistrz świata, zwycięzca olimpiady w Rzymie w biegu na 3 tys. metrów z przeszkodami.

(1999) Bieg nie odbył się.

(2000) VIII BIEG PAPIESKI (10 września) po raz pierwszy odbył się w Karlinie. Uczestniczyło 109 zawodników. Bieg zgromadził na starcie wielu znakomitych polskich biegaczy. Na dziesięciokilometrowej trasie wiodącej z Domacyna do Karlina zwyciężył Piotr Drwal z Gryfa Słupsk i Małgorzata Sobańska z AZS AWF Wrocław. Rywalizacji biegaczy towarzyszył festyn, występy zespołów artystycznych itp. Zanim na trasę wyruszyły gwiazdy polskiej lekkoatletyki, rywalizowała młodzież szkolna w biegach integracyjnych.

(2001) 9 czerwca - IX BIEG PAPIESKI - Karlino. Uczestniczyło 90 zawodników. Zwyciężył Michał Bartoszak, z pań pierwsza na mecie była Małgorzata Sobańska.

(2002) 9 czerwca - X BIEG PAPIESKI - na starcie stanęło 131 biegaczy z Polski, Ukrainy i Białorusi. Trasę ukończyło 130 osób.

(2003) 8 czerwca - XI BIEG PAPIESKI - udział wzięło 324 zawodników, z Polski, Ukrainy i Białorusi. Do mety dobiegło 315. Najlepszy rezultat uzyskał Iveruk Mykhaylo z Ukrainy, wśród kobiet trasę najszybciej pokonała Elena Makołowa z Białorusi.

(2004) XII Bieg BIEG PAPIESKI - Karlino. Uczestniczyło 134 zawodników. W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum w Karlinie i również karlińska Podstawówka. O 12.30 na starcie stanęli samorządowy. Pierwszy z siódemki przybiegł Pan Bogusław Barański z Trzebiatowa. Burmistrz Karlina Waldemar Miśko i Wójt Gminy Rymań Tadeusz Wojtkiewicz dostojnie zamykali wyścig. Główny bieg wystartował jak zwykle spod figury Matki Boskiej Królowej Świata w Domacynie, o godz. 15.00. Pierwsi zawodnicy zaczęli docierać na stadion jeszcze przed 16.00. Nieco ponad 45 min. zajęło dotarcie z Domacyna do Karlina biegaczowi z Ukrainy, Iverukowi Mykhaylo. Pierwszą kobietę na mecie powitano ponad 6 min później i była to Renata Paradowska. Chociaż wszyscy zawodnicy byli witani z radością, to prawdziwe ożywienie na trybunach wywołali wbiegający karliniacy.

(2005) 12 czerwca - XIII BIEG PAPIESKI - uczestniczyło 193 osób, zawodnicy z Polski, Ukrainy, Kenii, Białorusi i Niemiec. Najszybciej trasę pokonał Dariusz Kruczkowski z Zawiszy Bydgoszcz, wśród kobiet pierwsza była Małgorzata Sobańska z Poznania.

(2006) 11 czerwca - XIV BIEG PAPIESKI - udział wzięło 123 biegaczy z Polski, Białorusi, Kenii, Ukrainy i Niemiec. Zwyciężył Kosgei Mathew z Kenii, wśród kobiet najlepsza była Monika Drybulska z Olimpii Poznań.

(2007) 3 czerwca - XV BIEG PAPIESKI - uczestniczyło 109 osób z Polski, Kenii, Ukrainy, Białorusi, Niemiec. Zwyciężył Paul Ngetich z Kenii, wśród kobiet najszybsza była Angelika Awerkowa z Ukrainy.

(2008) 1 czerwca - XVI BIEG PAPIESKI - uczestniczyło 135 osób z Polski, najszybciej dystans 15 km pokonali Jan Białk oraz Renata Paradowska z Warszawy.

(2009) 14 czerwca - XVII BIEG PAPIESKI - do biegu stanęło 182 osób z Polski, Kenii, Tanzanii, Ukrainy, Rosji i Białorusi. Zwyciężył Cosmas Kyeva z Kenii (44’09” - rekord trasy Biegu Papieskiego), wśród kobiet najszybsza była Karolina Jarzyńska z KS Piętka Katowice (z czasem 49’23” - najlepszy czas w biegach ulicznych na dystansie 15 km w Polsce).

(2010) 13 czerwca - XVIII BIEG PAPIESKI - do biegu stanęło 198 zawodników z Polski, Kenii, Ukrainy i Białorusi. Zwycięzcą został Vitalij Shafar z Ukrainy, wśród kobiet najlepsza była Olga Minina z Dynama Mińsk Białoruś.

(2011) 12 czerwca - XIX BIEG PAPIESKI - uczestniczyło 191 biegaczy z ośmiu państw w tym 28 kobiet, a także 10 osób niepełnosprawnych. Zwyciężył Bane Tola z Etiopii, wśród pań pierwsza przybiegła na metę Serdiuk Alena z Ukrainy. Bieg poprzedziło wiele ciekawych imprez - rajd rowerowy z Karlina do Domacyna, marsz kijkarzy (nordick walking) na dystansie 7 km, spływ kajakowy rzeką Radwią, którą w lipcu 1965 roku wspólnie z przyjaciółmi spływał na kajaku Karol Wojtyła.

(2012) 10 czerwca - jubileuszowy XX BIEG PAPIESKI. Bieg ukończyło 185 biegaczy, w tym 20 pań. Zwyciężył Moses Bowen z Kenii, wśród pań pierwsza była Serdiuk Alena z Ukrainy.

(2013) 9 czerwca 2013 - XXI BIEG PAPIESKI. Zanim rozpoczął się bieg główny, tradycyjnie rozegrano biegi dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz samorządowców. Bieg główny ukończyło 212 osób. Zwyciężył Iveruk Mykhaylo z Ukrainy, wśród pań Stetsenko Kateryna z Ukrainy.

(2014) 15 czerwca 2014 - XXII BIEG PAPIESKI. „Sport jest radością życia, zabawą i świętem” – słowa Świętego Jana Pawła II stały się hasłem tego biegu. Ukończyło go 262 biegaczy. Zwyciężył Okseniuk Sergii z Ukrainy, wśród pań - Kamila Pobłocka z Lęborka.

ODPOWIEDZ