Zygmunt Michalak

Historia sportu koszalińskiego. Sylwetki, legendy, wydarzenia.
Tadeusz

Zygmunt Michalak

Post autor: Tadeusz » 26 gru 2013, 16:31

Środa, 25 grudnia. Zygmunt Michalak na świątecznym spacerze. Piłkarz Gwardii Koszalin, tzw. "Wielkiej Gwardii", w składzie złotej jedenastki z okresu świetności zespołu (lata 1970-1980). Ofensywny pomocnik, boiskowy "Zyga", niewysoki, a zarazem bardzo silny i szybki, król środka boiska, swoimi akcjami wzbudzał zachwyt publiczności. Do Gwardii przyszedł w 1967 roku z Polonii Gryfino (od 1974 r. - Energetyk Gryfino).

Gwardia Koszalin szczyci się jedną z najdłuższych tradycji sportowych w Koszalinie - powstała 1946 roku. Największymi osiągnięciami w historii zespołu była gra w II lidze piłkarskiej (głównie lata 70.) oraz dotarcie do ćwierćfinału Pucharu Polski w edycji 1975/76 - wyeliminowała wtedy m.in. Pogoń Szczecin i Górnika Zabrze, przegrała po ciężkim i emocjonującym meczu ze Śląskiem Wrocław, późniejszym zdobywcą Pucharu Polski (wystąpił wówczas Władysław Żmuda i Janusz Sybis).

Obrazek

kibicykl

Re: Zygmunt Michalak

Post autor: kibicykl » 02 lip 2017, 07:32

TRADYCJE GWARDII

ZYGMUNT MICHALAK - WIERNY DO KOŃCA

Piłkarz zapamiętany z okresu "Wielkiej Gwardii", w składzie złotej jedenastki z okresu świetności zespołu (lata 1970-1980). Ofensywny pomocnik, boiskowy "Zyga", krępy, a jednocześnie bardzo silny i szybki, król środka boiska, swoimi akcjami wzbudzał zachwyt publiczności. Do Gwardii przyszedł w 1967 roku z Polonii Gryfino (od 1974 - Energetyk Gryfino).

Krępy, szybki, ten który "włączał motorek", co zwykle oznaczało, że przeciwnik nie zdąży się już cofnąć. Był podporą zespołu w czasach największych sukcesów Gwardii. W 1975/76 dotarł z nim do ćwierćfinału Pucharu Polski, eliminując po drodze MRKS Gdańsk oraz Pogoń Szczecin. W 1/8 finału zagrał z Górnikiem Zabrze z Jerzym Gorgoniem, Andrzejem Szarmachem, Zygfrydem Szołtysikiem i Henrykiem Wieczorkiem. Spotkanie (15 tys. widzów) zakończyło się remisem 1:1, mecz rozstrzygnęły więc rzuty karne, w których lepszy okazał się "słabeusz" czyli Gwardia Koszalin. W ćwierćfinale Gwardia zagrała ze Śląskiem Wrocław, który grał wówczas w Pucharze UEFA. W Śląsku grali wówczas Władysław Żmuda, Janusz Sybis, bracia Garłowscy. Bardzo wyrównany pojedynek zakończył się porażką Gwardii 0:1.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej szkolił kolejne pokolenia piłkarzy. Odnosił sukcesy, w sezonie 1989/90 zdobył z nimi tytuł Mistrza Polski Gwardyjskiego Pionu Sportowego, wygrywając m.in. z Gwardią Białystok oraz Wisłą Kraków. Po zakończeniu kariery szkoleniowca, wspierał Gwardię jako kibic, zawsze obecny, przeżywający każdy mecz, wierny do końca. Zmarł w lutym 2015 roku.

koszalin7.pl

ODPOWIEDZ