Papiernia w Kłosie

Historia wytwórczości, rzemiosła, przemysłu, przedsiębiorstw i przedsiębiorczości.
Flavi

Papiernia w Kłosie

Post autor: Flavi » 25 maja 2011, 21:23

Papiernia w Kłosie (w zasadzie w Gölten koło Kłosu) przez jakiś czas należała do Koszalina. Została założona w 1764 roku na wschodnim stoku Góry Chełmskiej przez Jana Jerzego Gelczewskiego. Położona nad jednym ze strumieni, dopływem rzeczki Unieść, poruszającym dwa koła młyńskie. Produkcja był dość prymitywna, masę papierniczą wytwarzaną w jednej kadzi umieszczano na ramkach z drobnymi oczkami i odsączano. Papier wytwarzano ze szmat i gałganów, dostarczanych przez zbieraczy odpadków na terenie powiatów: słupskiego, sławieńskiego, lęborskiego, bytowskiego, miasteckiego, koszalińskiego i koszalińskiego, oraz w znajdujących się tam "amtach" książęcych i miastach. Surowca wciąż jednak brakowało. Zakład zaopatrywał nie tylko Koszalin i okolice, ale także Kołobrzeg i Darłowo.

W 1841 roku zakład na krótko kupiło miasto Koszalin. Z początkiem drugiej połowy XIX wieku właściciel Hendes zaniechał produkcji artykułów papierniczych na rzecz papy produkowanej wyłącznie na rynek lokalny. W 1861 roiku zakład zatrudniał okresowo dwóch, trzech robotników, wytwarzając rocznie około 40 ton papy. W 1878 roku zakład zakupił C. F. Dahlheim. Po różnych perypetiach i okresach przestoju papiernię zamknięto w 1890 roku. Istniała więc ponad 150 lat.

Później mieściła się tam ciesząca się dużą popularnością restauracja leśna.

Waldrestaurant "Papiermühle" - Restauracja Leśna "Papiermühle". Początek XX wieku. Litografię wykonał artysta Willi Schulze.

Obrazek

Flavi

Re: Papiernia w Kłosie

Post autor: Flavi » 25 maja 2011, 22:08

O wielkości produkcji manufaktury w Kłosie piszą Drewniak i Lesiński w książce "Dzieje Koszalina", Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1967
W roku 1777 koszalińska papiernia wyprodukowała 50 bel papieru. W roku 1783 produkcja wzrosła do 60 bel, w tym 25 bel papieru piśmiennego, 35 bel makulatury, papieru szablonowe i pakowego. W tym czasie przystąpiono już do produkcji papieru drzewnego, jednakże wobec prymitywnych urządzeń technicznych i braku satyny papier drzewny był o wiele niższej jakości i nie nadawał się do druku czy korespondencji. Toteż mimo dalszego wzrostu produkcji dużą jej część stanowił papier pakowy i bibuła.

W roku 1798 papiernia koszalińska dostarczyła 45 bel papieru piśmiennego i 30 bel bibuły, papieru pakowego i tzw. papieru szablonowego. W roku 1803 produkcja podniosła się do 93 bel papieru, w tym 41 bel papieru korespondencyjnego i brulionowego oraz 52 bele papieru dla celów przemysłowych. W tym czasie zakład produkował rocznie około 4-5 ton papieru wartości około 800 talarów. Papiernia koszalińska była jedną z siedmiu manufaktur papierniczych, istniejących w końcu XVIII wieku na terenie Pomorza Zachodniego. Był to zakład niewielki, zatrudniający tylko dwóch czeladników i jednego ucznia. Pracowali oni
tylko przy jednej kadzi trzy dni w tygodniu, wykorzystując siłę energetyczną wody do napędzania dwóch kół młyńskich, które z kolei uruchamiały urządzenia młyna.

ZM

Re: Papiernia w Kłosie

Post autor: ZM » 26 maja 2011, 23:43

Restauracja leśna w dawnej papierni w Kłosie.

Obrazek

Obrazek

ZM

Re: Papiernia w Kłosie

Post autor: ZM » 26 maja 2011, 23:43

I jeszcze jedna pocztówka.

Obrazek

Gringojan
Posty: 137
Rejestracja: 09 paź 2010, 23:46

Re: Papiernia w Kłosie

Post autor: Gringojan » 26 cze 2011, 21:25

Kawałek w stronę Koszalina znajduje się przepiękny zabytek - nieco sfatygowany mostek kamienny, na jego stan zwrócił uwagę nie oceniony Maciej Spruta z SPK.
Po drugiej stronie szosy była leśniczówka. Koło niej znaleziono, jedyny dotąd znany KWADRATOWY ŻETON TRAMWAJOWY, nie muszę, ale dodam, iż koszaliński i całkiem przedwojenny.
Swoją drogą, czy byłoby opłacalne zainstalować tam małą elektrownię wodną ?

lobo3
Posty: 313
Rejestracja: 20 cze 2009, 11:14

Re: Papiernia w Kłosie

Post autor: lobo3 » 27 cze 2011, 17:42

Gringojan pisze:Kawałek w stronę Koszalina znajduje się przepiękny zabytek - nieco sfatygowany mostek kamienny, na jego stan zwrócił uwagę nie oceniony Maciej Spruta z SPK. Po drugiej stronie szosy była leśniczówka. Koło niej znaleziono, jedyny dotąd znany KWADRATOWY ŻETON TRAMWAJOWY, nie muszę, ale dodam, iż koszaliński i całkiem przedwojenny. Swoją drogą, czy byłoby opłacalne zainstalować tam małą elektrownię wodną ?
Wytłumacz mi Gringo gdzie była dokładnie ta papiernia. Jak jedzie się z Koszalina i wchodzi w ostatni zakręt na prostą do Kłosu, po lewej stronie jest taki ziemny parking, dość duży, za nim strumień dość wartki. Po drugiej stronie drogi jest zarośnięte jeziorko. Czy o te miejsce chodzi? A ten kawałek w strone Koszalina to 100, 200, 300 ,metrów. I jak trzeba iść, wzdłuż strugi?

A może możesz zaznaczyć do na jakiejś mapce. Chętnie bym tam podskoczył w wolnej chwili i cyknął kilka zdjęć. Z gory dzieki za odpowiedź.

Gringojan
Posty: 137
Rejestracja: 09 paź 2010, 23:46

Re: Papiernia w Kłosie

Post autor: Gringojan » 27 cze 2011, 20:44

Tak, to ten parking. Leśniczówka była w lesie (można rozpoznać zdegenerowany sad - orzechy włoskie, jak u Strugackich), przy szosie a przed jeziorkiem. Z tym kawałkiem, pieszo trafię w nocy ciemnej. Strumień ten sam, przechodzi pod szosą z S na N, nieco dalej jest trakt leśny odchodzący w tył po skosie i w zasadzie mostek już widać. Nie oceniony Maciej Spruta dał jego fotkę w MMKoszalin, dawno temu. Było też w WK p. Polechońskiego.

ODPOWIEDZ