Korpus NATO w Szczecinie

Z życia regionu - kultura, gospodarka, atrakcje, imprezy.
Eagle

Korpus NATO w Szczecinie

Post autor: Eagle » 20 lut 2013, 13:31

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (ang. Multinational Corps Northeast - MNC NE) - międzynarodowy wyższy związek taktyczny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, składający się z formacji stacjonujących na terenie Danii, Niemiec i Polski. Dowództwo i sztab znajdują się w Szczecinie. W skład korpusu wchodzi duńska Dywizja Jutlandzka (Fredericia), polska 12 Dywizja Zmechanizowana (Szczecin), pododdziały niemieckie (Prenzlau), wielonarodowe oraz polskie (Stargard Szczeciński, Wałcz, Szczecin).

Korpus utworzyły w 1999 r. trzy państwa - Dania, Niemcy i Polska. Obecnie w korpusie służą żołnierze z dwunastu krajów. Przyłączały się do niego kolejno: Estonia, Litwa i Łotwa (2004), Słowacja, Czechy (2005), Stany Zjednoczone (2006), Rumunia (2008), Słowenia (2009) oraz Chorwacja (2012).

Jako część struktury Wojskowej NATO, Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego mieści się w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.

Na podstawie: Wikipedia i 24Kurier.pl

Eagle

Re: Korpus NATO w Szczecinie

Post autor: Eagle » 20 lut 2013, 13:34

Ściślejsza współpraca z nowo powstałym dowództwem wojsk lądowych NATO w Izmirze w Turcji, ewentualnie nawet podporządkowanie - były jednym z tematów poruszanych podczas wizyty dowódcy tych wojsk gen. Fredericka B. „Bena” Hodgesa w szczecińskiej siedzibie Korpusu NATO. Dowództwo w Izmirze jest nową strukturą Sojuszu, która zastąpiła dotychczasowe dowództwa w Madrycie i Heidelbergu.

W wyniku reformy zatwierdzonej w czerwcu 2011 r., struktura dowodzenia NATO liczy 7, a nie 11 dowództw jak uprzednio, a liczba agencji została zmniejszona z 14 do 4. Według założeń struktura Paktu ma być mniejsza, tańsza i bardziej mobilna, a agencji ma być wystarczająca liczba, by zapewnić siłom zbrojnym NATO niezbędne do działania środki oraz obsługę.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przygotowuje się do swej trzeciej misji w Afganistanie w 2014 r. Misję poprzedzą ćwiczenia "Crystal Eagle 13" w kwietniu br. w Wildflecken w Niemczech.

Za: 24Kurier.pl

MarekW

Re: Korpus NATO w Szczecinie

Post autor: MarekW » 31 maja 2015, 08:48

Nowa struktura Korpusu od 1 czerwca 2015 w wyniku decyzji podjętej przez NATO. Zgodnie z Porozumieniem Trójstronnym podpisanym przez ministrów obrony z Danii, Niemiec i Polski podczas walijskiego Szczytu NATO we wrześniu 2014 r., Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni zmieni swoją strukturę i stanie się dowództwem wysokiej gotowości bojowej. Liczba personelu Korpusu zwiększy się z blisko 200 do około 400 stanowisk wojskowych. Koszary Bałtyckie zwiększą się także o pięć nowych krajów członkowskich: Grecję, Francję, Holandię, Wielką Brytanię i Turcję. W konsekwencji, Korpus rozbuduje także swoją infrastrukturę i znacznie zwiększy zakres obowiązków, szczególnie w rejonie Morza Bałtyckiego.

ODPOWIEDZ