Niezależność mediów

Społeczeństwo obywatelskie, wolność słowa, patriotyzm, cywilizacja łacińska.
Flavi

Niezależność mediów

Post autor: Flavi » 26 lis 2009, 13:34

Szlag człowieka trafia. Czytam dziś coś takiego:
Onet/26.11.2009 pisze:Program 2 TVP przedłuży kontrakt z Tomaszem Lisem, gdyż "nie przeszkadza on SLD". Ale już osoby niechętne przewodniczącemu SLD Grzegorzowi Napieralskiemu będą rzadziej prezentowane w publicznych mediach. (...) Osoba zajmująca się negocjacjami medialnymi na lewicy opowiada: - Lis nam nie przeszkadza. Nie atakuje SLD i często zaprasza polityków naszej partii do programu. Grzegorz Napieralski nie pozwoli, by zlikwidowano jego program (...) Do programów komentujących wydarzenia polityczne coraz rzadziej są zapraszani politycy SLD niechętni Grzegorzowi Napieralskiemu. O "zapisie" na Ryszarda Kalisza napisała wczoraj "Gazeta Wyborcza". Mile widziany w stacji nie jest już wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński. - Po co zapraszać zgrane twarze lewicy, są przecież młodzi - miał mówić jeden z szefów TVP Info do swoich pracowników po występie Szmajdzińskiego.
Polityczne bydło juz nawet się nie wstydzi, tylko zagarnia wszystko pod siebie. Na partyjną hołote nie ma siły. Zrobili sobie z Polski prywatny folwark. Trybunał dla nich i cela więzzienna!!!!
Polityczne targi o media publiczne stają się ważniejsze niż walka z konkurencją. Nieoficjalnie dziennikarze telewizyjni mówią, że w TVP nie walczy się już o widza, bo najważniejsze są przyszłoroczne wybory prezydenckie.
- Trudno jest pracować, gdy szefowie anten są atakowani przez ludzi z PiS czy SLD z wyrzutami, że za mało pokazują albo prezydenta Kaczyńskiego, albo szefa SLD Grzegorza Napieralskiego - mówi nam jeden z dziennikarzy. I dodaje, że wcale nierzadkie są chwile, gdy pracownicy z tęsknotą wspominają rządy poprzedniego prezesa TVP Piotra Farfała: - Tylko patrzeć, gdy na Woronicza pojawią się transparenty z napisami "Farfał, wróć".

KOMK
Posty: 12
Rejestracja: 15 gru 2009, 20:19
Lokalizacja: Koszalin

Re: Niezależność mediów

Post autor: KOMK » 11 sty 2010, 23:56

Następnego dziennikarza chca wsadzić do puszki.
TVN24, PAP, Onet/11.01.2010 pisze:Zarzut ujawnienia protokołu ze śledztwa postawiła krakowska prokuratura dziennikarzowi TVN24 Krzysztofowi Skórzyńskiego. W poniedziałek Skórzyński został przesłuchany; dziennikarz nie przyznał się do zarzutu - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.
Prokuratura nie podaje, o jakie śledztwo chodzi; według mediów sprawa dotyczy ujawnienia zeznań nt. przecieku z akcji CBA w resorcie rolnictwa.
Jacek Żakowski: - Wyrok w tej sprawie wydaje mi się kompletnie niemożliwy. Znaczyło by to, że wracamy do stalinowskiej logiki.
Jak informowała wcześniej krakowska prokuratura, zarzuty stawiane dziennikarzom dotyczą art. 241 kodeksu karnego, który mówi o tym, że "kto bez zezwolenia rozpowszechnia publicznie wiadomości z postępowania przygotowawczego, zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch". Chodzi o to, że materiały z postępowania prokuratorskiego mogą być ujawniane jedynie za zgodą organu prowadzącego postępowanie według określonej procedury, która w tym przypadku powinna być zastosowana również przez dziennikarzy.
Zamiast szukać źródła przecieków, stosuje sie represje wobec dziennikarzy, których zawód polega właśnie na pozyskiwaniu informacji. To nic innego jak próba zakneblowania tych nielicznych już dziennikarzy, dla których prawo społeczeństwa do informacji jest wazniejsze niz ich kariera zawodowa.

Sprawą zajęła się już Grupa TVN.
Jako firma medialna uznajemy, że naszym naczelnym zadaniem i zobowiązaniem wobec społeczeństwa jest informowanie, docieranie do materiałów i faktów niewygodnych dla sprawujących władzę. Zadanie to będzie nie do wykonania, jeśli Państwo przyjmie praktykę ścigania dziennikarzy za ujawnianie prawdy, również prawdy o prokuratorskich śledztwach.
I dalej:
...bezwzględne zachowywanie tajemnicy służbowej jest obowiązkiem tych, którzy tą tajemnicą dysponują: polityków, urzędników, wojskowych, policjantów i innych służb. Przerzucanie na dziennikarzy odpowiedzialności za ujawnianie tajemnic to nic innego, jak założenie dziennikarzom kagańca i próba zastraszenia całego środowiska.
Po raz pierwszy, bez żadnych zastrzeżeń, zgadzamy się z tym co napisał TVN i solidaryzujemy z dziennikarzami tej stacji.
Komitet Obywatelski Miasta Koszalina

KOMK
Posty: 12
Rejestracja: 15 gru 2009, 20:19
Lokalizacja: Koszalin

Re: Niezależność mediów

Post autor: KOMK » 12 sty 2010, 15:02

Rozkręca się akcja przeciwko dziennikarzom.
jagor, Gazeta.pl, 2010-01-12 pisze:Prokuratura okręgowa w Krakowie postawiała dziennikarzowi Mariuszowi Gierszewskiemu zarzut ujawnienia tajemnicy ze śledztwa dotyczącego tzw. afery gruntowej - podało Radio ZET.
Po usłyszeniu zarzutów Gierszewski odmówił składania zeznań i nie przyznał się do ujawnienia tajemnicy śledztwa.
Wczoraj w rozmowie z portalem Gazeta.pl Mariusz Gierszewski mówił, że ujawnienie informacji było dziennikarskim obowiązkiem.
- Działaliśmy w granicach prawa. Razem z dziennikarzem TVN24 prowadziliśmy dziennikarskie śledztwo - wyjaśniał. - W wyniku tego śledztwa posiedliśmy pewną wiedzę z postępowania przygotowawczego. Stwierdziliśmy, że jest to ważne z punktu widzenia społecznego, aby tą wiedzę ujawnić - powiedział dziennikarz Radia ZET.
Sprawa dotyczy CBA. Tymczasem, jak podają dziś inne media, były szef CBA na odchodne przyznał swoim najbliższym współpracownikom podwyżki, za które budżet będzie musiał co miesiąc wypłacać 200 tys. zł. Życie więc potwierdza, że kontrola społeczna musi sięgać do tych instytucji, a mimo to, dziennikarze są ścigani przez prokuraturę.
Komitet Obywatelski Miasta Koszalina

Flavi

Re: Niezależność mediów

Post autor: Flavi » 15 sty 2010, 00:31

Postawienie zarzutów dziennikarzom Krzysztofowi Skórzyńskiemu z TVN24 i Mariuszowi Gierszewskiemu z Radia Zet było niezasadne - stwierdził w TVN24 Prokurator Krajowy Edward Zalewski. Uznał, że źle oceniono materiał dowodowy w tej sprawie, ale uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy będzie postępowanie przeciwko nadgorliwym prokuratorom. Sprawa zostanie przeniesiona do prokuratury w Łodzi.

Marcyś

Re: Niezależność mediów

Post autor: Marcyś » 09 lut 2010, 11:20

Nadgorliwy prokurator odwołany. Prokurator Krajowy Edward Zalewski odwołał krakowskiego prokuratora Jana Kościsza, doszukując się błędów w postępowaniu ( "błędnie oceniono materiał dowodowy, a śledczy nie wykonali szeregu istotnych czynności"). Krakowski prokurator nie wziął również pod uwagę tzw. szkodliwości społecznej czynu (należałoby raczej powiedzieć o "korzystności społecznej czynu").

Taki los powinien spotkać każdego prokuratora, który dobiera się do dziennikarzy za to, że urzędnik czy funkcjonariusz zobowiązany do strzeżenia tajemnic, ma zbyt długi jęzor. Niech oni odpowiadają za swoją gadatliwość, nigdy dziennikarz, bo w jego przypadku gadatliwość jest pożądana. ;)

Flavi

Re: Niezależność mediów

Post autor: Flavi » 20 paź 2010, 19:28

Organizacja Reporterzy bez Granic (Reporters Without Borders, RWB) opublikowała dzisiaj w NY coroczny raport o wolności prasy (2010). Polska znajduje się na 32. miejscu za Austrią (7), Niemcami (17), Czechami (23) ale przed Francją (43), Wlochami (49) czy Grecją (70), która tym razem uzyskała najniższe noty spośród wszystkich krajów unijnych.

Czołówkę rankingu z zerem punktów "karnych", zajmują: Finlandia, Islandia, Holandia, Norwegia, Szwecja oraz Szwajcaria, na końcu listy znajdują się: Erytrea, Korea Płn., Turkmenistan, Iran, Birma, Syria, Sudan.

Organizacja „Reporterzy bez Granic” (Reporterzy_bez_Granic) piętnuje przejawy cenzury na całym świecie, ujawnia przypadki uwięzienia bądź prześladowania dziennikarzy, etc.. Ranking jest tworzony w oparciu o odpowiedzi na ankiety, wysłane do wielu ludzi na całym świecie: do ponad 100 dziennikarzy, którzy są członkami organizacji partnerskich RWB, do specjalistów z branży, naukowców, prawników i obrońców praw człowieka. *na podst. Lubicz, Salon24)

ODPOWIEDZ