Koszalinianie - wskazówki metodyczne

Koszalinianie - dawni i współcześni, dalecy i bliscy, znani i nieznani.
Krzysztof
Administrator
Posty: 800
Rejestracja: 26 paź 2008, 22:18
Lokalizacja: Koszalin

Koszalinianie - wskazówki metodyczne

Post autor: Krzysztof » 24 lis 2009, 09:32

Koszalinianie, to według naszych założeń, szerokie pojęcie, obejmujące zarówno postaci historyczne, jak i współczesne. Podstawowe kryterium zaliczenia kogoś do tej grupy - zasługi wobec Koszalina, także wierność i oddanie Miastu. Mogą to być osoby urodzone w Koszalinie lub takie, które spędziły w mieście większość życia, ale także osoby, które nie widziały miasta na oczy, mające jednak wobec Koszalina jakieś zasługi. Są to również tradycje, zwłaszcza patriotyczne, przeniesione przez uczestników wydarzeń lub ich potomków do Koszalina. Poniżej próba uszeregowania.

1. Jan Chrzciciel - Patron Koszalina niewątpliwie jest jego pierwszym obywatelem. Ma jedna poważną zaletę - nie będzie korzystał z przywileju należnego wszystkim honorowym obywatelom tzn. darmowego przejazdu autobusami komunikacji miejskiej. :lol:

2. Początki Miasta (Bogusław II i biskup Hermann von Gleichen).

3. Honorowi Obywatele Miasta (Jan Paweł II, bp Ignacy Jeż, Marek Kamiński, Mirosław Mikietyński).

4. Postaci związane z początkami miasta i jego dalszymi dziejami (książęta pomorscy, biskupi kamieńscy).

5. Wybitni Goście (np. królowa Maria Ludwika Gonzaga, bł. Dorota z Mątowów, prezydent Ryszard Kaczorowski).

6. Wybitne postaci - historyczne i współczesne - urodzone w Koszalinie lub z nim związane (np. Schweder-Lew, Janek Stawisiński, Lusia Ogińska, Romuald Kłos)

7. Tradycje patriotyczne i narodowe przeniesione do Koszalina przez potomków, którzy stali się koszalinianinami (np. Aleksander Bryzek, gen. Czesław Młot-Fijałkowski, rtm Witold Pilecki, kmdr Michał Żebrowski, mjr Władysław Rogowski)

8. Koszalinianie zasłużeni w walce o wolną Polskę, opozycja demokratyczna (np. Tadeusz Wołyniec, Elżbieta Potrykus, Grzegorz Stachowiak, Zofia Pietkiewicz)

9. Wybitne postaci, raczej nie związane z Koszalinem, ale posiadające zasługi wobec miasta (np. Otto Hupp, Marian Gumowski)

10. Koszalinianie współcześni, pasjonaci, społecznicy, zasłużone rodziny, ludzie oddani miastu (raczej nie politycy).

Sylwetki sportowców zamieszczamy w dziale Koszalin - Sport.

Jeśli ktoś ma swojego kandydata, a nie chciałby zakładać nowego wątku, proszę o podawanie tutaj kandydatur celem ich przedyskutowania.

lobo

Re: Koszalinianie - wskazówki metodyczne

Post autor: lobo » 03 sty 2010, 03:04

Proponuje wpuścic do koszalińskiego Panteonu faceta, który pierwszy użył słowa "ontologia", a który urodził sie w... Koszalinie czyli Johana Micraeliusa.

kancelaryjny

Re: Koszalinianie - wskazówki metodyczne

Post autor: kancelaryjny » 02 cze 2010, 11:55

Wacław Sobieski, przedwojenny profesor, piewca Słowiańszczyzny i polskiego Pomorza, autor książki "Walka o Pomorze".

ODPOWIEDZ